Skip to content

1589 S Delsea DrVineland, NJ 08360

Built 1927

Last Sale Price
$190,000
Last Sale Date
May 18, 2022

Property Information

Block5701
Lot55
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page57

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage932
Acreage1.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$31,200
25%
Improvement Value:$94,100
75%
Total Assessment$125,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,990+0.7%
2024$3,963+5.0%
2023$3,775+2.9%
2022$3,668+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$190,000
Sq Ft932DeedBook 4227, Page 3530Recorded5/19/2022

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 4058, Page 7493

Property Built

Built

Year Built: 1927