Skip to content

1146 S Delsea DrVineland, NJ 08360

Built 1934
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 26, 2024

Property Information

Block5502
Lot44
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page55

Building Details

Building Class---
Description1S-F-A
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage1.61

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$221,900
91%
Improvement Value:$22,500
9%
Total Assessment$244,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,782+0.7%
2024$7,730+5.0%
2023$7,364+2.9%
2022$7,154+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$68,000
DeedBook 4239, Page 2793Recorded3/13/2023

Property Sale

Sale
$400,000
DeedBook 2761, Page 292

Property Built

Built

Year Built: 1934