Skip to content

1011 S Delsea DrVineland, NJ 08360

Built 1929
Commercial

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Jun 7, 2024

Property Information

Block4801
Lot59
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page48

Building Details

Building Class---
Description1S-F-A-1UG
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage2.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$190,500
95%
Improvement Value:$9,500
5%
Total Assessment$200,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,368+0.7%
2024$6,326+5.0%
2023$6,026+2.9%
2022$5,854+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$400,000
DeedBook 4256, Page 5699Recorded6/10/2024

Property Built

Built

Year Built: 1929