Skip to content

1222 Shady Creek LnVineland, NJ 08361

Built 2006

Last Sale Price
$255,000
Last Sale Date
Oct 22, 2009

Property Information

Block5503
Lot10
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page55

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage2,903
Acreage0.45

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$41,200
18%
Improvement Value:$188,700
82%
Total Assessment$229,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,320+0.7%
2024$7,272+5.0%
2023$6,927+2.9%
2022$6,729+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$255,000
DeedBook 4063, Page 6906

Property Sale

Sale
$363,290

From:

To:

DeedBook 4001, Page 7989NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded5/23/2006

Property Built

Built

Year Built: 2006

Property Sale

Sale
$258,000
DeedBook 2891, Page 45