Skip to content

1115 Fawn DrVineland, NJ 08360

Built 2006

Last Sale Price
$249,440
Last Sale Date
Jul 24, 2006

Property Information

Block5503
Lot13
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page55

Building Details

Building Class17
Description2SF-AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,778
Acreage0.43

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,900
24%
Improvement Value:$129,500
76%
Total Assessment$170,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,176+0.7%
2024$5,140+5.2%
2023$4,884+3.1%
2022$4,738+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$249,440

From:

To:

DeedBook 4006, Page 5894NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded8/2/2006

Property Built

Built

Year Built: 2006