Skip to content

1004 Dirk DrVineland, NJ 08360

Built 1969

Last Sale Date
May 16, 2069

Property Information

Block5601
Lot103
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page56

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,196
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$31,100
22%
Improvement Value:$107,700
78%
Total Assessment$138,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,419+0.7%
2024$4,390+5.0%
2023$4,182+2.9%
2022$4,063+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$170,000

From:

To:

Sq Ft1,196DeedBook 4155, Page 378Recorded7/12/2017

Property Sale

Sale
$188,000
DeedBook 4045, Page 4465

Property Built

Built

Year Built: 1969