Skip to content

1375 Elm RdVineland, NJ 08360

Built 1952

Last Sale Date
Oct 22, 2002

Property Information

Block5601
Lot1
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page56

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,294
Acreage1.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$34,600
22%
Improvement Value:$120,300
78%
Total Assessment$154,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,932+0.7%
2024$4,899+5.0%
2023$4,667+2.9%
2022$4,534+10.6%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 2623, Page 268

Property Built

Built

Year Built: 1952