Skip to content

1321 Elm RdVineland, NJ 08360

Built 1953

Last Sale Price
$127,000
Last Sale Date
Oct 21, 2021

Property Information

Block5601
Lot4
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page55

Building Details

Building Class16
Description1S-F-O
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,092
Acreage0.69

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,900
29%
Improvement Value:$89,000
71%
Total Assessment$124,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,977+0.7%
2024$3,951+5.0%
2023$3,763+2.9%
2022$3,656+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$127,000
Sq Ft1,092DeedBook 4217, Page 8581Recorded11/4/2021

Property Built

Built

Year Built: 1953