Skip to content

1304 Garrison RdVineland, NJ 08360

Built 1910

Last Sale Price
$167,000
Last Sale Date
Dec 22, 2021

Property Information

Block5601
Lot131
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page56

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage784
Acreage2.95

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,200
42%
Improvement Value:$66,200
58%
Total Assessment$113,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,611+0.7%
2024$3,587+5.0%
2023$3,417+2.9%
2022$3,319+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$167,000
Sq Ft784DeedBook 4221, Page 3118Recorded1/20/2022

Property Sale

Sale
$35,000

From:

To:

Sq Ft784DeedBook 4126, Page 909Recorded3/4/2015

Property Built

Built

Year Built: 1910