Skip to content

1778 S Delsea DrVineland, NJ 08360

Built 1947

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 20, 2023

Property Information

Block5601
Lot47
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page56

Building Details

Building Class16
Description1.5S-F- -1UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,801
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$26,900
19%
Improvement Value:$112,600
81%
Total Assessment$139,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,442+0.7%
2024$4,412+5.0%
2023$4,203+2.9%
2022$4,083+1.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1947