Skip to content

1629 Caitlin DrVineland, NJ 08360

Built 1979

Owner
---
Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Aug 7, 2025

Property Information

Block5603
Lot17
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page56

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,774
Acreage0.37

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$31,600
22%
Improvement Value:$112,000
78%
Total Assessment$143,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,572+0.7%
2024$4,542+5.0%
2023$4,327+5.7%
2022$4,095+8.1%
Property History

Property Sale

Sale
$325,000
Sq Ft1,774DeedBook 4274, Page 9230Recorded9/4/2025

Property Sale

Sale
$77,909
DeedBook 2332, Page 31

Property Built

Built

Year Built: 1979