Skip to content

981 N Korff DrVineland, NJ 08360

Built 1961

Last Sale Price
$158,000
Last Sale Date
Mar 30, 2020

Property Information

Block5604
Lot2
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page56

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,296
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,700
20%
Improvement Value:$121,700
80%
Total Assessment$152,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,852+0.7%
2024$4,820+5.0%
2023$4,592+2.9%
2022$4,461+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$158,000
Sq Ft1,296DeedBook 4194, Page 190Recorded5/21/2020

Property Sale

Sale
$137,500
DeedBook 4092, Page 9169

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 2694, Page 116

Property Built

Built

Year Built: 1961