Skip to content

759 Foster AveVineland, NJ 08360

Built 1960
Commercial

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Aug 29, 2023

Property Information

Block5701
Lot6
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page57

Building Details

Building Class---
Description1S-CB-A
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage4,200
Acreage3.92

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$200,000
80%
Improvement Value:$50,000
20%
Total Assessment$250,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,960+0.7%
2024$7,908+5.0%
2023$7,533+2.9%
2022$7,318+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$200,000
Sq Ft4,200DeedBook 4245, Page 9520Recorded8/30/2023

Property Sale

Sale
$79,000

From:

To:

Sq Ft4,200DeedBook 4141, Page 7156Recorded5/27/2016

Property Sale

Sale
$72,500
DeedBook 2888, Page 328

Property Built

Built

Year Built: 1960