Skip to content

819 Foster AveVineland, NJ 08360

Built 1928

Last Sale Price
$190,000
Last Sale Date
Jun 8, 2018

Property Information

Block5701
Lot3
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page57

Building Details

Building Class16
Description1S-F-2UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage912
Acreage0.41

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$32,700
24%
Improvement Value:$103,700
76%
Total Assessment$136,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,343+0.7%
2024$4,314+5.0%
2023$4,110+7.3%
2022$3,829+1.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$190,000

From:

To:

Sq Ft912DeedBook 4167, Page 9735Recorded6/22/2018

Property Sale

Sale
$170,000

From:

To:

Sq Ft912DeedBook 4138, Page 9965Recorded3/4/2016

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 4070, Page 8123

Property Built

Built

Year Built: 1928