Skip to content

311 New Magnolia RdVineland, NJ 08360

Built 1990

Last Sale Price
$401,500
Last Sale Date
Jul 30, 2024

Property Information

Block5801
Lot18
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page58

Building Details

Building Class45
Description1S-F-X
Dwellings2
Zoning02
Sq Footage3,052
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$34,100
17%
Improvement Value:$169,900
83%
Total Assessment$204,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,495+0.7%
2024$6,453+5.0%
2023$6,147+2.9%
2022$5,971+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$401,500
Sq Ft3,052DeedBook 4258, Page 6737

Property Built

Built

Year Built: 1990