Skip to content

1690 S East AveVineland, NJ 08360

Built 2004

Last Sale Price
$168,900
Last Sale Date
Jul 9, 2004

Property Information

Block5801
Lot44
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1S-F-2AG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,456
Acreage0.77

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$36,300
20%
Improvement Value:$147,500
80%
Total Assessment$183,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,852+0.7%
2024$5,814+5.0%
2023$5,538+2.9%
2022$5,380+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$168,900
DeedBook 2757, Page 208

Property Built

Built

Year Built: 2004