Skip to content

1060 S Eighth StVineland, NJ 08360

Built 1974

Last Sale Price
$125,000
Last Sale Date
Feb 28, 2017

Property Information

Block5802
Lot8
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page58

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,070
Acreage0.41

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$32,700
22%
Improvement Value:$116,000
78%
Total Assessment$148,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,735+0.7%
2024$4,703+5.0%
2023$4,480+2.9%
2022$4,352+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$125,000

From:

To:

Sq Ft1,070DeedBook 4151, Page 929Recorded3/13/2017

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 4044, Page 3471

Property Built

Built

Year Built: 1974