Skip to content

1022 S Eighth StVineland, NJ 08360

Built 1972

Last Sale Price
$110,000
Last Sale Date
Feb 27, 2015

Property Information

Block5802
Lot6
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page58

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,008
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$31,200
27%
Improvement Value:$84,400
73%
Total Assessment$115,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,681+0.7%
2024$3,656+5.0%
2023$3,483+2.9%
2022$3,384+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$110,000

From:

To:

Sq Ft1,008DeedBook 4126, Page 890Recorded3/4/2015

Property Built

Built

Year Built: 1972