Skip to content

1435 S Myrtle StVineland, NJ 08360

Built 1964

Last Sale Date
Nov 9, 2059

Property Information

Block5804
Lot100
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page58

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,710
Acreage0.38

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$32,000
18%
Improvement Value:$145,700
82%
Total Assessment$177,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,658+0.7%
2024$5,621+5.0%
2023$5,354+2.9%
2022$5,201+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$177,500

From:

To:

Sq Ft1,710DeedBook 4154, Page 8875Recorded7/10/2017

Property Built

Built

Year Built: 1964