Skip to content

1020 Magnolia RdVineland, NJ 08360

Built 1980

Last Sale Date
Apr 2, 2065

Property Information

Block5804
Lot20
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page58

Building Details

Building Class45
Description2S-F-X
Dwellings2
Zoning02
Sq Footage2,392
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$30,900
19%
Improvement Value:$131,800
81%
Total Assessment$162,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,180+0.7%
2024$5,146+5.0%
2023$4,902+2.9%
2022$4,762+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$325,000
Sq Ft2,392DeedBook 4257, Page 5182Recorded7/1/2024

Property Built

Built

Year Built: 1980