Skip to content

1564 S Main RdVineland, NJ 08360

Built 1925

Last Sale Price
$44,000
Last Sale Date
Nov 26, 1985

Property Information

Block5804
Lot42
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page58

Building Details

Building Class16
Description2S-F- -1UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,365
Acreage4.95

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$52,500
25%
Improvement Value:$158,000
75%
Total Assessment$210,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,702+0.7%
2024$6,658+5.0%
2023$6,342+2.9%
2022$6,161+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$44,000
DeedBook 1580, Page 315

Property Built

Built

Year Built: 1925