Skip to content

1636 S Main RdVineland, NJ 08360

Built 1925

Last Sale Date
Dec 19, 2051

Property Information

Block5804
Lot46
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page58

Building Details

Building Class16
Description2S-F- -1UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,432
Acreage0.55

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$35,200
28%
Improvement Value:$89,400
72%
Total Assessment$124,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,967+0.7%
2024$3,941+5.0%
2023$3,754+2.9%
2022$3,647+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$100,000

From:

To:

Sq Ft1,432DeedBook 4121, Page 8624Recorded10/8/2014

Property Built

Built

Year Built: 1925