Skip to content

684 E Elmer RdVineland, NJ 08360

Built 1975

Last Sale Price
$145,000
Last Sale Date
Jun 11, 2010

Property Information

Block5804
Lot59
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page58

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,056
Acreage0.41

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$32,800
25%
Improvement Value:$99,800
75%
Total Assessment$132,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,222+0.7%
2024$4,194+5.0%
2023$3,995+2.9%
2022$3,881+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 4071, Page 3252

Property Built

Built

Year Built: 1975