Skip to content

1617 S State StVineland, NJ 08360

Built 1971

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 16, 2023

Property Information

Block5804
Lot64
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page58

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,248
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$29,500
20%
Improvement Value:$115,800
80%
Total Assessment$145,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,626+0.7%
2024$4,596+5.3%
2023$4,366+2.9%
2022$4,241+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$2,200
DeedBook 1177, Page 142

Property Built

Built

Year Built: 1971