Skip to content

1454 Allen AveVineland, NJ 08360

Built 1956

Last Sale Price
$56,000
Last Sale Date
Feb 28, 1986

Property Information

Block5804
Lot95
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page58

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage---
Acreage0.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$32,000
21%
Improvement Value:$118,100
79%
Total Assessment$150,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,779+0.7%
2024$4,748+5.0%
2023$4,523+2.9%
2022$4,393+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$56,000
DeedBook 1594, Page 39

Property Built

Built

Year Built: 1956