Skip to content

602 Pleasant DrVineland, NJ 08360

Built 2008

Last Sale Price
$215,000
Last Sale Date
Oct 12, 2021

Property Information

Block5807
Lot2202
QualifierCB2
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description2-S-F-1AG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,634
Acreage0.51

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$18,800
11%
Improvement Value:$154,900
89%
Total Assessment$173,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,531+0.7%
2024$5,494+5.0%
2023$5,234+2.9%
2022$5,084+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$215,000
Sq Ft1,634DeedBook 4217, Page 7987Recorded11/4/2021

Property Sale

SaleMulti
$170,000
DeedBook 4040, Page 5294

Property Built

Built

Year Built: 2008