Skip to content

1611 S East AveVineland, NJ 08360

Built 1945

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 22, 2000

Property Information

Block5807
Lot8
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page58

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage2,176
Acreage0.96

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$37,300
23%
Improvement Value:$121,900
77%
Total Assessment$159,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,819+0.7%
2024$4,786+5.3%
2023$4,547+3.1%
2022$4,410+1.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1945