Skip to content

942 E Grant AveVineland, NJ 08360

Built 1947

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 28, 2007

Property Information

Block6301
Lot88
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page63

Building Details

Building Class16
Description1.5S-B- -2UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage2,131
Acreage0.56

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$42,800
20%
Improvement Value:$171,000
80%
Total Assessment$213,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,807+0.7%
2024$6,762+5.0%
2023$6,442+2.9%
2022$6,258+1.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1947