Skip to content

1148 E Elmer RdVineland, NJ 08361

Built 1975
Other Exempt

Last Sale Price
$36,000
Last Sale Date
Jun 25, 1975

Property Information

Block5901
Lot106
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page59

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,232
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$36,500
23%
Improvement Value:$120,300
77%
Total Assessment$156,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2019$3,937+3.9%
2018$3,789+4.1%
2017$3,640+6.2%
2016$3,429+3.6%
Property History

Property Sale

Sale
$36,000
DeedBook 1237, Page 601

Property Built

Built

Year Built: 1975