Skip to content

1592 Blackburn CtVineland, NJ 08361

Built 1989

Last Sale Price
$7,900
Last Sale Date
Oct 25, 1988

Property Information

Block5901
Lot13
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page59

Building Details

Building Class16
Description1S-AL-R
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,232
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$37,000
22%
Improvement Value:$129,200
78%
Total Assessment$166,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,292+0.7%
2024$5,257+5.0%
2023$5,008+2.9%
2022$4,865+1.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1989

Property Sale

Sale
$7,900
DeedBook 1750, Page 243