Skip to content

1527 Blackburn CtVineland, NJ 08361

Built 1952

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 7, 2021

Property Information

Block5901
Lot18
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page0059

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,099
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$36,200
31%
Improvement Value:$80,100
69%
Total Assessment$116,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,703+16.7%
2024$3,172+5.0%
2023$3,022+2.9%
2022$2,936+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$183,500
DeedBook 4002, Page 9228

Property Built

Built

Year Built: 1952