Skip to content

1833 Magnolia RdVineland, NJ 08361

Built 1980

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 23, 2011

Property Information

Block5901
Lot61
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page59

Building Details

Building Class16
Description2S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage2,469
Acreage2.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,400
20%
Improvement Value:$196,200
80%
Total Assessment$246,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,852+0.7%
2024$7,800+5.0%
2023$7,430+2.9%
2022$7,218+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$127,000
DeedBook 1562, Page 85

Property Built

Built

Year Built: 1980