Skip to content

1879 Magnolia RdVineland, NJ 08361

Built 1951

Last Sale Price
$110,000
Last Sale Date
Sep 13, 2013

Property Information

Block5901
Lot63
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page59

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage---
Acreage4.88

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$59,700
100%
Improvement Value:$100
0%
Total Assessment$59,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,904+0.7%
2024$1,891+5.0%
2023$1,802+2.9%
2022$1,750+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$110,000

From:

To:

DeedBook 4109, Page 4333Recorded9/16/2013

Property Sale

Sale
$11,000
DeedBook 1184, Page 1128

Property Built

Built

Year Built: 1951