Skip to content

1658 S Spring RdVineland, NJ 08361

Built 1979

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 2, 2018

Property Information

Block5901
Lot72
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page59

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,490
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$37,200
23%
Improvement Value:$122,600
77%
Total Assessment$159,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,088+0.7%
2024$5,054+5.0%
2023$4,815+2.9%
2022$4,677-22.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$135,000

From:

To:

Sq Ft1,490DeedBook 4158, Page 9758Recorded10/17/2017

Property Sale

SaleMulti
$82,500

From:

To:

Sq Ft1,490DeedBook 4157, Page 3959Recorded9/7/2017

Property Built

Built

Year Built: 1979