Skip to content

1886 E Elmer RdVineland, NJ 08361

Built 1952

Last Sale Price
$90,000
Last Sale Date
Dec 6, 2019

Property Information

Block5901
Lot79
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page59

Building Details

Building Class16
Description1S-B- -2UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,059
Acreage1.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,300
33%
Improvement Value:$93,200
67%
Total Assessment$139,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,442+0.7%
2024$4,412+5.0%
2023$4,203+2.9%
2022$4,083+8.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$90,000
Sq Ft1,059DeedBook 4188, Page 793Recorded12/12/2019

Property Built

Built

Year Built: 1952