Skip to content

1482 E Elmer RdVineland, NJ 08361

Built 1940

Last Sale Date
Oct 22, 2051

Property Information

Block5901
Lot90
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page59

Building Details

Building Class16
Description1S-F- -4UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,075
Acreage1.91

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$49,600
36%
Improvement Value:$88,700
64%
Total Assessment$138,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,314+0.7%
2024$4,286+5.0%
2023$4,083+2.9%
2022$3,966+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$210,000
Sq Ft1,075DeedBook 4225, Page 8095Recorded4/18/2022

Property Sale

Sale
$147,500
DeedBook 4042, Page 9631

Property Built

Built

Year Built: 1940