Skip to content

1489 E Elmer RdVineland, NJ 08361

Built 1930

Last Sale Price
$75,000
Last Sale Date
Aug 24, 1994

Property Information

Block5902
Lot19
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page59

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage998
Acreage1.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$48,300
40%
Improvement Value:$73,300
60%
Total Assessment$121,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,872+0.7%
2024$3,846+5.0%
2023$3,664+2.9%
2022$3,559+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 2073, Page 242

Property Built

Built

Year Built: 1930