Skip to content

1522 W Forest Grove RdVineland, NJ 08360

Built 2009

Last Sale Date
Aug 6, 2047

Property Information

Block603
Lot11
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page6

Building Details

Building Class16
Description2S-F-3AG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage4,553
Acreage3.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$45,300
10%
Improvement Value:$407,100
90%
Total Assessment$452,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,404+0.7%
2024$14,309+5.0%
2023$13,631+2.9%
2022$13,242+1.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2009

Property Sale

Sale
$102,000
DeedBook 4005, Page 3993

Property Sale

Sale
$148,400
DeedBook 2800, Page 276