Skip to content

2850 Nicolette CtVineland, NJ 08360

Built 2003

Last Sale Price
$315,000
Last Sale Date
Jun 4, 2014

Property Information

Block701
Lot76
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page7

Building Details

Building Class17
Description2S-F-3AG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage3,559
Acreage0.91

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,100
13%
Improvement Value:$274,900
87%
Total Assessment$315,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,030+0.7%
2024$9,963+5.0%
2023$9,491+2.9%
2022$9,220+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$315,000

From:

To:

Sq Ft3,559DeedBook 4118, Page 824Recorded6/11/2014

Property Sale

Sale
$315,000
DeedBook 2880, Page 338

Property Built

Built

Year Built: 2003