Skip to content

1628 W Forest Grove RdVineland, NJ 08360

Built 1953

Last Sale Price
$65,000
Last Sale Date
Nov 19, 2014

Property Information

Block603
Lot13
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page6

Building Details

Building Class16
Description1S-F-2UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage927
Acreage4.82

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,100
58%
Improvement Value:$35,900
42%
Total Assessment$85,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,706+0.6%
2024$2,689+5.0%
2023$2,561+2.9%
2022$2,488+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$65,000

From:

To:

Sq Ft927DeedBook 4123, Page 5893Recorded12/5/2014

Property Sale

Sale
$69,000
DeedBook 1776, Page 10

Property Built

Built

Year Built: 1953