Skip to content

886 W Garden RdVineland, NJ 08360

Built 1956

Last Sale Price
$68,000
Last Sale Date
Dec 16, 2019

Property Information

Block801
Lot32
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page8

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,016
Acreage0.5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,000
30%
Improvement Value:$71,600
70%
Total Assessment$101,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,235+0.7%
2024$3,214+5.0%
2023$3,061+2.9%
2022$2,974+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$68,000
Sq Ft1,016DeedBook 4188, Page 8809Recorded1/2/2020

Property Sale

Sale
$111,500
DeedBook 2887, Page 121

Property Built

Built

Year Built: 1956