Skip to content

1452 W Forest Grove RdVineland, NJ 08360

Built 1961

Last Sale Price
$131,000
Last Sale Date
Jul 22, 2020

Property Information

Block603
Lot9
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page6

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,126
Acreage3.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,600
33%
Improvement Value:$105,900
67%
Total Assessment$157,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,015+0.7%
2024$4,982+5.0%
2023$4,745+2.9%
2022$4,610+1.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$131,000

From:

To:

Sq Ft1,126DeedBook 4196, Page 1012Recorded7/23/2020

Property Sale

Sale
$43,500
DeedBook 2708, Page 156

Property Sale

Sale
$68,000
DeedBook 2071, Page 318

Property Built

Built

Year Built: 1961