Skip to content

2554 N Delsea Dr(Block 604 Lot 14)Vineland, NJ 08360

Built 1968
Industrial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 30, 1990

Property Information

Block604
Lot14
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page6

Building Details

Building Class---
Description1S-CB-A
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage38.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,017,500
74%
Improvement Value:$357,500
26%
Total Assessment$1,375,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$43,780+0.7%
2024$43,491+5.0%
2023$41,429+2.9%
2022$40,246+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$79,000
DeedBook 1395, Page 227

Property Sale

Sale
$68,900
DeedBook 1395, Page 227

Property Built

Built

Year Built: 1968