Skip to content

1649 Castpa PlVineland, NJ 08360

Built 1971
Industrial

Last Sale Price
$1,635,000
Last Sale Date
Nov 18, 2021

Property Information

Block2703
Lot16
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page27

Building Details

Building Class---
Description1S-CB-B
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage2.43

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$214,400
15%
Improvement Value:$1,208,400
85%
Total Assessment$1,422,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$45,302+0.7%
2024$45,003+5.0%
2023$42,869+2.9%
2022$41,645+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$1,635,000
DeedBook 4219, Page 1790Recorded12/2/2021

Property Sale

Sale
$1,300,000

From:

To:

DeedBook 4181, Page 7811Recorded6/21/2019

Property Sale

Sale
$900,000
DeedBook 2765, Page 142

Property Built

Built

Year Built: 1971