Skip to content

2606 Coronado DrVineland, NJ 08360

Built 2007

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Sep 9, 2011

Property Information

Block6101
Lot48
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page61

Building Details

Building Class17
Description2S-F-2AG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage2,952
Acreage0.43

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,800
17%
Improvement Value:$195,600
83%
Total Assessment$236,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,527+0.7%
2024$7,477+5.0%
2023$7,123+2.9%
2022$6,919+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook 4085, Page 4663

Property Sale

Sale
$380,990
DeedBook 4027, Page 9294

Property Built

Built

Year Built: 2007