Skip to content

1086 Rios AveVineland, NJ 08360

Built 2008

Last Sale Price
$270,425
Last Sale Date
Jun 27, 2008

Property Information

Block6101
Lot56
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page61

Building Details

Building Class17
Description2S-F-2AG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage2,368
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$41,500
18%
Improvement Value:$189,000
82%
Total Assessment$230,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,339+0.7%
2024$7,291+5.0%
2023$6,945+2.9%
2022$6,747+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$270,425
DeedBook 4045, Page 6570

Property Built

Built

Year Built: 2008