Skip to content

2400 La Valle AveVineland, NJ 08360

Built 2008

Last Sale Price
$385,000
Last Sale Date
Sep 16, 2021

Property Information

Block6107
Lot4
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page61

Building Details

Building Class17
Description2S-F-2AG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage2,376
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$37,800
17%
Improvement Value:$179,400
83%
Total Assessment$217,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,916+0.7%
2024$6,870+5.0%
2023$6,544+2.9%
2022$6,357+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$385,000
Sq Ft2,376DeedBook 4217, Page 7244Recorded11/3/2021

Property Sale

Sale
$264,900

From:

To:

Sq Ft2,376DeedBook 4121, Page 1673Recorded9/18/2014

Property Sale

Sale
$269,000
DeedBook 4051, Page 8458

Property Built

Built

Year Built: 2008