Skip to content

2269 Delmar AveVineland, NJ 08360

Built 2009

Last Sale Price
$293,500
Last Sale Date
Jun 29, 2018

Property Information

Block6101
Lot63
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page61

Building Details

Building Class17
Description2S-F-2AG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage3,120
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$38,800
16%
Improvement Value:$200,800
84%
Total Assessment$239,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,629+0.7%
2024$7,579+5.0%
2023$7,219+2.9%
2022$7,013+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$293,500

From:

To:

Sq Ft3,120DeedBook 4168, Page 2678Recorded7/3/2018

Property Sale

Sale
$255,873
DeedBook 4060, Page 8033

Property Built

Built

Year Built: 2009

Property Sale

Sale
$318,000
DeedBook 4037, Page 9518