Skip to content

2022 S West Blvd(Block 6102 Lot 21)Vineland, NJ 08360

Built 1932
Farm (Regular)

Last Sale Price
$50,000
Last Sale Date
Dec 17, 2012

Property Information

Block6102
Lot21
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page61

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage2,912
Acreage1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$37,500
22%
Improvement Value:$131,700
78%
Total Assessment$169,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,387+0.7%
2024$5,352+5.0%
2023$5,098+2.9%
2022$4,952+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 4099, Page 6070

Property Built

Built

Year Built: 1932