Skip to content

338 W Sherman AveVineland, NJ 08360

Built 1940

Last Sale Price
$80,000
Last Sale Date
Oct 14, 1994

Property Information

Block6103
Lot32
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page61

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage910
Acreage1.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$38,500
28%
Improvement Value:$101,000
72%
Total Assessment$139,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,192+0.7%
2024$4,162+5.3%
2023$3,953+3.1%
2022$3,833+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 2079, Page 276

Property Built

Built

Year Built: 1940